Başlangıç Tarihi
28 Haziran 2019 11:00
Bitiş Tarihi
28 Haziran 2019 12:00
Konum
TOSB TAYSAD İdari Seminer Salonu

KONUŞMACI: Caner SEVGİNER KONU: Yeni Nesil Elektrikli Dağıtım Aracı

SEMİNER KONUSU.  

Elektronik ticaretin yaygınlaşması ve kapıdan kapıya paket teslim ihtiyacının artması şehiriçinde kullanılan dağıtım araçlarına olan gereksinimi arttırdı. Bu ihtiyacı karşılayan eşdeğer alanda daha büyük hacim sunan, şehiriçi kullanıma uygun, düşük emisyona sahip ve kullanıcı dostu araçlar dağıtım şirketleri tarafından talep edilmeye başladı. USPS (Amerikan Posta İdaresi) de 180.000 araçlık eskiyen filosunu yenilemek ve bu değişim ihtiyacına ayak uydurabilmek için Yeni Nesil Dağıtım Aracı (NGDV) tasarlanmasına yönelik bir ön ihale açtı. Hexagon Studio bu ihale şartlarını sağlayan araç varyantlarının tasarımını yapıp, prototiplerini üreterek uzun dönem testlerinin başarıyla tamamlanmasını sağladı.

Konsept aşamasında posta ofisinde, dağıtım rotasında ve bakım merkezlerinde çeşitli paydaşlarla klinik çalışması yapılarak gereksinimler oluşturuldu. Elektrikli araç mimarisine sahip araca menzil uzatıcı eklenerek kullanıcı tedirginliğinin önüne geçildi. İhale isterlerini sağlamak için araca dört tekerlekten çekiş opsiyonu sağlandı. Test süresince oluşan problemlere ve gelen değişiklik taleplerine hızlı çözüm ve doğrulama faaliyetleriyle gereken refleks gösterildi.

Seminer sırasında proje kapsamında yapılanlar anlatılacak ve edinilen bilgi birikimi paylaşılacaktır.

 

KONUŞMACI HAKKINDA:

Caner Sevginer İTÜ Makine Mühendisliğini bitirdikten sonra yine aynı üniversitede Otomotiv yüksek lisansını tamamlamıştır. Sırasıyla Ford Otosan ve Temsa’da titreşim ve gürültü üzerine çalıştıktan sonra 2010 yılında Hexagon Studio’da görev almıştır. 2013 yılından beri devam ettirdiği Araç Mühendislik Müdürlüğü görevinin yanısıra muhtelif araç ve konsept projelerinin de yürütücülüğünü üstlenerek tamamlamıştır